Wyjść na mecz to powiew normalności

Zagłębie Sosnowiec. Wyjść na mecz to powiew normalności

Niepełnosprawni nie znaczy niepełnoprawni. W Sosnowcu o niepełnosprawnych kibiców troszczy się Stowarzyszeniu Kibiców Niepełnosprawnych SKN ZS 1906.

Kibice piłkarscy dzielą się na kilka grup. Są „ultrasi”, „pikniki”. Ci bardziej żywiołowo reagujący na wydarzenia na boisku, ale też koneserzy, którzy przeanalizują z zimną krwią każde zagranie taktyczne. Są też kibice wyjątkowi, którzy mimo przeciwności losu pokonują bariery i przeszkody, aby dostać się na stadion, nas którym swoje mecze rozgrywa ukochana drużyna. W Sosnowcu tacy kibice Zagłębia mogą liczyć na wsparcie. Wszystko dzięki Stowarzyszeniu Kibiców Niepełnosprawnych SKN ZS 1906, które powstało pod koniec 2018 roku. Inicjatorem powstania stowarzyszenia był Grzegorz Żmuda, kibic Zagłębia, który w wypadku w kopalni stracił część stopy. Dziś jest prezesem Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych Zagłębia Sosnowiec.

Od początku przyświecała mi idea, aby aktywizować osoby niepełnosprawne, pomóc im w dostaniu się na mecz, załatwić odpowiednie miejsce parkingowe dla osoby na wózku inwalidzkim. Wiele takich osób było zamkniętych w domach, bez nadziei na to, że mogą stać się pełnoprawnymi kibicami – tłumaczy Grzegorz Żmuda.

Wiedziałem, że takie stowarzyszenia funkcjonują w innych miastach. Osobiście o pomoc zwróciłem się do Pawła Parusa z Wrocławia, który pomógł mi opracować statut stowarzyszenia, pomoc zyskałem także z Warszawy od Bartosza Pawlisińskiego z KKN Legia. Bo w tym środowisku kibiców nie ma żadnych sporów, liczy się wzajemny szacunek. Wyjście na mecz, wyjazd do innego miasta to dla niepełnosprawnych powiem normalności. W grupie zawsze raźniej stąd powstał pomysł powołania takiego stowarzyszenia w Sosnowcu. Wiele osób chciałoby pójść na mecz, ale odpuszczały, nie chciały się o nic prosić. Dzięki formalizacji stowarzyszenia wiele spraw, które wydawały się niemożliwe do załatwienia, udaje się na co dzień realizować – podkreśla Żmuda.

Jak dodaje, współpraca z klubem Zagłębie Sosnowiec od początku powołania do życia stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych układa się wzorowo.

Źródło: https://sportdziennik.com/

Scroll to Top
Skip to content