KKN Wrocław wyróżniony przez Prezydenta RP

19 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji IV edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Nominację do tego zaszczytnego wyróżnienia otrzymał Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław.

W każdym z nas istnieje niezgłębiony potencjał do zmiany świata. Często potrzebny jest impuls uruchamiający człowieka do zrobienia czegoś wielkiego. Bodźcem tym mogą być różne wydarzenia w naszym życiu, niestety często otoczone ludzkim dramatem. I tu chyba zawszę będę miał pewne rozbicie emocjonalne. Bo z jednej strony życiowe dzieło Ewy Błaszczyk, jakim jest wybudzanie ludzi ze śpiączki, a z drugiej strony fundamentem tego dzieła, jest jej osobista tragedia, ukochana córka znajdująca się w śpiączce. Podziwiasz jej prace, jednocześnie roniąc łzę nad jej historią. Wiesz, że ten wspaniały łańcuch wydarzeń ma to pierwsze ogniwo …

IV edycja Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego”, na której miałem zaszczyt robić fotoreportaż, zgromadziła ludzi podobnych do Pani Ewy. Choroba, wypadek, zrządzenie losu stawia ludzi w sytuacji teoretycznie bez wyjścia i właśnie wtedy Ci ludzie znajdują w sobie moc. Wszyscy oni mają jeden wspólny mianownik, DETERMINACJA. Oczywiście, ktoś może zarzucić, że przecież robili to dla siebie czy swoich bliskich. Ale to bzdura, bo każda z tych historii rozpoczyna się od szerszego projektu, od założenia fundacji czy stowarzyszenia, podmiotów gromadzących ludzi dotkniętymi podobnymi historiami. Praca jaką wykonują, zaczyna żyć własnym życiem. Gromadzić ludzi, środki i wizje. I wtedy świat się zmienia, dzieje się dobro.

Tegoroczna edycja nagrody Pana Prezydenta Andrzeja Dudy nominowała Klub Kibiców Niepełnosprawnych w osobie Pawła Parusa. I w tym przypadku, los postawił człowieka w sytuacji z pozoru bez wyjścia. A tak naprawdę wzniecił potencjał jakim w nim drzemał. Wypadek i jego konsekwencje zabrały mu sprawność dając impuls by zmienić świat.

Jako wolontariusz towarzyszyłem pewnemu Panu, który przez wiele lat po wypadku nie wychodził z domu. Wyciągnął go KKN na mecz Śląska Wrocław, płakał kiedy wjeżdżaliśmy jego wózkiem na sektor. Teraz często go widuje kiedy już samodzielnie wjeżdża na Stadion. Nie jest więźniem we własnym domu. Z pozoru Klub Kibiców gromadzący osoby niepełnosprawne, w rzeczywistości jest czymś więcej. Czymś co zauważył Pan Prezydent i co jego zdaniem należy podnieść do rangi wydarzenia jakim jest nominacja do nagrody „Dla dobra wspólnego”. Zdecydowanie miał racje. Gratuluje!

P.S. „Konie” Ewy Błaszczyk to arcydzieło!

Paweł Lipnicki

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.

Scroll to Top
Skip to content