Od kilku lat Polski Związek Piłki Nożnej wraz z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych prowadzą wspólne działania na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami. Dziś przedstawiamy Państwu nową inicjatywę, która ma na celu rozpowszechnienie idei dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Program Klub Bez Barier PZPN to projekt skierowany do klubów piłkarskich szczebla centralnego. Jego celem jest wskazanie dobrych praktyk oraz podniesienie świadomości na temat dostępności infrastruktury i usług na meczach piłki nożnej.

– Głównym celem programu jest upowszechnianie i promocja dostępności oferty klubów dla kibiców z niepełnosprawnością, a także nagradzanie klubów wrażliwych na potrzeby osób z niepełnosprawnością – podkreśla Michał Fitas, Prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.

– Komisja Programu będzie oceniała i weryfikowała spełnienie kryteriów Programu m.in. na podstawie zgłoszeń, opinii delegatów oraz doświadczeń przedstawicieli Federacji Kibiców Niepełnosprawnych. – dodaje Dariusz Łapiński, Koordynator ds. Kibiców Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Uczestnikiem Programu Klub Bez Barier może być każdy klub piłkarski, biorący udział w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym, tj. Ekstraklasy, I lub II ligi. Dzięki takim działaniom liczymy na wzrost udziału kibiców z niepełnosprawnościami w imprezach masowych, w tym w szczególności w meczach piłki nożnej.

Warto pamiętać, że w ostatnich latach PZPN wraz z FKN uruchomili kilka cennych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami programów. Były to między innymi: sektor „Easy Access”, usługa audiodeskrypcji na meczach reprezentacji, kampania „Stadiony bez barier”, sektor „Dla nas nie ma barier” na PGE Narodowym, tłumaczenia na PJM konferencji prasowych PZPN czy regularnie organizowane warsztaty DSLO. Program Klub Bez Barier to nowa inicjatywa dostępnościowa, która ma przede wszystkim wesprzeć infrastrukturę stadionową oraz rozwój współpracy pomiędzy Klubami a organizacjami zrzeszającymi kibiców z niepełnosprawnościami w całej Polsce.

– Głęboko wierzę, że certyfikacja klubów i organizacji będzie szczególnie wartościową formą nagradzania dostępnych wydarzeń i obiektów. Mamy coraz lepsze stadiony, które regularnie zapełniają się kibicami z niepełnosprawnościami. Ważny jest jednak także szeroki zakres usług dedykowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Połączenie tych dwóch istotnych elementów ma przynieść satysfakcję i radość najważniejszym beneficjentom programu, czyli kibicom z różnorakimi niepełnosprawnościami. Dzięki temu będą mogli się oni cieszyć piłką nożną bez barier, dostępną dla wszystkich  – podsumowuje Paweł Parus, członek zarządu FKN.

Z ramienia Federacji Kibiców Niepełnosprawnych członkiem komisji będzie Wojciech Grabowski.

 

Regulamin Programu PZPN Klub Bez Barier

Scroll to Top
Skip to content