O co chodzi?
Kampania społeczna „Niepełnosprawność. Niewidzialność? To ja!” na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami ma za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców i mieszkanek Wrocławia na temat funkcjonowania, udogodnień oraz savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej.
W ramach kampanii powstało i jeszcze powstanie szereg materiałów (plakaty, filmiki, wywiady, wystawa, itd.), których spójny przekaz zwiększa wiedzę oraz kładzie nacisk na zrozumienie potrzeby udogodnień, z jakich korzystają na co dzień osoby ze szczególnymi potrzebami. Poprzez wizualizację życiowych sytuacji chcemy edukować i budować obywatelskie społeczeństwo bez barier.
Kto za tym stoi?
Pomysł kampanii jest efektem spotkań wrocławskiej Grupy Branżowej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności przestrzeni publicznej oraz usług. Grupa branżowa powstała w listopadzie 2018r, tworzy ją ponad 30 wrocławskich organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych i grono ekspertów z obszaru szeroko rozumianej niepełnosprawności i dostępności.
W imieniu grupy branżowej, operatorami projektu są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych. Zadanie jest współfinansowane jest ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław www.mops.wroclaw.pl i zlecone przez Gminę Wrocław www.wroclaw.pl
Po co?
Celem naszego działania jest zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców Wrocławia na temat rzeczywistych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej (ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów komunikacji miejskiej) oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wprowadzanych w przestrzeni publicznej (np. środkach transportu, na parkingach, w obiektach kultury, urzędach, szkołach, uczelniach, na przystankach i w biurach).
Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii wzrośnie np. poziomu akceptacji i zrozumienia pasażerów wobec udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami stosowanych w pojazdach miejskiej komunikacji publicznej.
Zależy nam na tym, aby Wrocławianie i Wrocławianki poznali oraz utrwalili podstawowe zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Jesteśmy przekonani, że dzięki temu stworzymy warunki sprzyjające większej aktywności społecznej, politycznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Kampania to między innymi:
- Filmy prezentujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia, które jednocześnie są osobami z niepełnosprawnościami.
( Andrey – osoba niewidoma, Patrycja – osoba niesłysząca, Anna – z niepełnosprawnością intelektualną, Tomek – z niepełnosprawnością ruchową)
- Plakaty, na których widoczne są wyłącznie atrybuty i symbole niepełnosprawności (wzrokowej, słuchowej, ruchowej i intelektualnej), przez które często postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami,
- 12 filmowych wywiadów i infografik, na których prezentujemy dobre praktyki i podstawowe zasady savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
- Wystawa, która zostanie zorganizowana i zaprezentowana w przestrzeni Wrocławia w listopadzie 2021r. i będzie podsumowaniem całej naszej kampanii; więcej informacji o wystawie wkrótce.
- Edukacja, przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami będą w placówkach edukacyjnych prowadzić spotkania z dziećmi i młodzieżą, aby oswoić uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i uwrażliwić ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Organizacje i instytucje tworzące wrocławską Grupę Branżową do spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności:
- Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Fundacja Aktywizacja
- Fundacja Estyma
- Fundacja Eudajmonia
- Fundacja Fonis
- Fundacja Imago
- Fundacja Katarynka
- Fundacja Lepsze dni
- Fundacja Manufaktura Inicjatyw
- Fundacja Opieka i Troska
- Fundacja Polska Bez Barier
- Fundacja Potrafię pomóc
- Fundacja Promyk Słońca
- Fundacja Sensor
- Fundacja To The Future
- Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
- Fundacja Znacznie Więcej
- Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego
- Klub Kibiców Niepełnosprawnych
- Federacja Kibiców Niepełnosprawnych
- Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele
- Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
- Polski Związek Głuchych
- Polski Związek Niewidomych
- Stowarzyszenie Ostoja
- Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości
- Wrocławskie Stowarzyszenie Głuchych Nadzieja
- Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
- Biuro „Wrocław bez barier”
- Społeczny Doradca Prezydenta miasta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami
- Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej
- Społeczna Wrocławska Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych
- Terenowy Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich
- Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami
- Koordynatorka Dostępności w Urzędzie Miasta Wrocław
Uczestnikami spotkań grupy są również przedstawiciele:
- Urzędu Statystycznego we Wrocławiu
- Oficer pieszy z Biura Zrównoważonej Mobilności