Wielkimi krokami zbliżają się mecze polskiej reprezentacji w ramach eliminacji do mistrzostw świata w 2022 roku. Z radością informujemy, że Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z Fundacją Katarynka oraz Federacją Kibiców Niepełnosprawnych będą kontynuowali realizację usługi audiodeskrypcji podczas spotkań rozgrywanych w naszym kraju. Zwykle tego typu rodzaj komentarza odsłuchuje się poprzez odbiorniki radiowe bezpośrednio na stadionie, na którym odbywa się mecz. Od zeszłego roku audiodeskrypcji można słuchać także w internecie, co zważywszy na fakt zamknięcia trybun, staje się dla osób o szczególnych potrzebach niezwykle istotnym narzędziem dostępności.

Przypomnijmy, audiodeskrypcja dedykowana jest przede wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym. Może jednak być używana przez każdego, kto chciałby w bardziej opisowy sposób wysłuchać sprawozdania meczowego. Z powodu zamkniętych stadionów usługa audiodeskrypcji realizowana podczas meczu Polska – Andora, który rozegrany zostanie 28 marca 2021 roku, będzie dostępna dla Państwa na kanale YouTube “Łączy nas piłka TV”: https://www.laczynaspilka.pl/audiodeskrypcja.

Polski Związek Piłki Nożnej i Federacja Kibiców Niepełnosprawnych od kilku lat dbają o dostępność meczów dla kibiców z niepełnosprawnościami. Gdyby nie panująca epidemia z pewnością wszystkie bilety dedykowane dla osób z różnorakim dysfunkcjami rozeszłyby się jak ciepłe bułeczki. Dziś jest już standardem, że preferencyjne bilety przysługują nie tylko osobom z uszkodzonym narządem ruchu, ale także z innymi niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki wprowadzeniu biletów Easy Access. Ponadto podczas każdego meczu rozgrywanego w naszym kraju realizowana jest usługa audiodeskrypcji. Do tego trzeba dodać kilkanaście organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami zrzeszonych pod szyldem Federacji Kibiców Niepełnosprawnych, dbających i prawa i dostępność w swoich regionach.

Pierwsze sprawozdania audiodeskrypcji na kanale YouTube „Łączy nas piłka TV” zostały zrealizowane w październiku 2020 roku. 7 października 2020 roku podczas meczu Polska – Finlandia w Gdańsku komentarz śledziło ok. 450 osób niewidomych i niedowidzących, a transmisja doczekała się w sumie 9087 wyświetleń na platformie Youtube. 11 października audiodeskrypcji z meczu Polska – Włochy w Gdańsku słuchało na żywo nawet 750 osób, zaś komentarz na Youtube został wyświetlony łącznie 16 696 razy.

Jeśli chcecie Państwo usłyszeć, na czym polega usługa audiodeskrypcji, zachęcamy do wysłuchania skrótu sprawozdania z meczu Polska – Finlandia: https://youtu.be/1xW_ylZWTcQ
Zachęcamy do rozpowszechnienia wiadomości o audiodeskrypcji w internecie, szczególnie w środowisko osób z dysfunkcjami wzroku. Wrażliwość na potrzeby osób z niepełnosprawnościami jest dziś podstawą budowania świata wolnego od barier i dostępnego dla wszystkich. Kibicujmy wspólnie naszej reprezentacji! Pokażmy, że łączy nas piłka!

W tle trybuny stadionu Legii Warszawa, a na nim białe napisy 28 marca 2021 godz. 20:45 polska-Andora Audiodeskrypcja www.youtube.com/LaczyNasPilka
Scroll to Top
Skip to content