Podsumowanie akcji „Tydzień bez barier 2018”

5 maja obchodzony był Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Aby podkreślić w sposób szczególny fakt uczestnictwa osób niepełnosprawnych w meczach piłkarskich w Polsce oraz zachęcić kolejne osoby do wyjścia z domu i regularnych wizyt na polskich stadionach, Federacja Kibiców Niepełnosprawnych wraz z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ekstraklasą SA zorganizowały ogólnopolską akcję „Tydzień Bez Barier”. Włączyły się do niej organizacje zrzeszające kibiców z niepełnosprawnością działające przy klubach Ekstraklasy i 1.Ligi. W dniach 8-13 maja 2018 roku na polskich stadionach odbyły się różnorakie imprezy promujące obecność osób niepełnosprawnych na meczach piłki nożnej.

Przykłady akcji „Tydzień bez barier 2018”

We Wrocławiu na trybunach Stadionu Miejskiego pojawiły się 1074 osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami, w Zabrzu niepełnosprawni kibice strzelali karne w przerwie meczu, a w Krakowie wcielili się w rolę spikerów. Z kolei w Katowicach wyprowadzali piłkarzy na środek murawy, zaś w Legnicy na meczu pojawiło się około 100 osób niepełnosprawnych z całego Dolnego Śląska. Na stadiony w Lubinie i Tychach zaproszono dzieci z warsztatów, ośrodków i szkół skupiających osoby niepełnosprawne. Gdynianie zorganizowali wyjazd na finał Pucharu Polski, a w Kielcach po raz pierwszy meczowi towarzyszyła audiodeskrypcja. Co ciekawe, do akcji włączył się także Milicz, w którym na meczu A klasowej Baryczy pojawiło się około 100 osób z Milickiego Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych wspieranych przez Wrocławian. Ale to oczywiście nie wszystko. Szerzej o lokalnych akcjach w drugiej części artykułu.

Dziękujemy klubom szczebla centralnego za włączenie się w tę szczytną ideę. Chcielibyśmy, aby ta akcja zaprocentowała i przekonała tych, którzy z różnych powodów jeszcze nie pojawili się na stadionie, że jest to miejsce dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnością – powiedział Michał Fitas, prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.

„Tydzień bez barier” nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami. To pokazuje jak bardzo rozwinął się sektor pozarządowy zajmujący się aktywizacją osób z dysfunkcjami poprzez udział w imprezach sportowych. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie Polskiego Związku Piłki Nożnej, który od początku wspiera federację w jej rozwoju – dodaje Paweł Parus, członek zarządu FKN i pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku.

Przypomnijmy, dzięki współpracy FKN i PZPN na wszystkich mecze reprezentacji wprowadzono bilety „Easy Access”. Dzięki temu na tańsze bilety i dostępne miejsca mogą liczyć nie tylko kibice poruszający się na wózkach, ale także ci z innymi niepełnosprawnościami: wzrokową, słuchową czy intelektualną. Bliskie finalizacji jest także porozumienie pomiędzy Fundacją Katarynka i PZPN dotyczące audiodeskrypcji, która wkrótce będzie dostępna podczas wszystkich meczów reprezentacji rozgrywanych w Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia galerii podsumowującej ogólnopolską akcję „Tydzień bez barier”: https://federacjakn.pl/tbb.

W galerii na stronie Federacji Kibiców Niepełnosprawnych można także znaleźć fotorelacje z poszczególnych akcji: https://federacjakn.pl/galeria.

Przegląd akcji w ramach „Tygodnia bez barier” na polskich stadionach:

Gdynia: Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego zorganizował wyjazd dla 40. osób niepełnosprawnych do Warszawy na finał Pucharu Polski oraz wystawił sztafetę podczas biegu charytatywnego, który odbył się 19 maja 2018 roku. Relację przesłał Miłosz Kordaczuk z KGKN.

Kielce: Tworzony właśnie KKN we współpracy z Koroną Kielce zaprosił na mecz osoby niepełnosprawne. Bardzo pomogły w tym lokalne media. Rafał Szymczyk z Radia Kielce wziął na siebie rolę sprawozdawcy dla osób niedowidzących i niewidomych. Na meczu stawiło się ponad 200 kibiców niepełnosprawnych! – Zaraz za informacją przyszły pierwsze telefony od samych zainteresowanych. Może nie było to łatwe, może bardzo czasochłonne, ale to wspaniałe przeżycie móc porozmawiać z tyloma niepełnosprawnymi kibicami Korony Kielce. Na meczu pojawiło się ponad 200 kibiców, sektor pękał w szwach. Emocje udzielały się każdemu. Były łzy, zdarte gardła, ostre słowa i jedna wielka kibicowska brać. Głos się łamał, a wzruszeń nie było końca podczas pożegnań na stadionie, wymiany maili czy smsów jeszcze na kilka dni po. Nie widzimy sensu w pytaniu czy warto robić takie rzeczy… Dla nas sensem są właśnie takie chwile. Chcemy wierzyć, że to jest udany początek wspaniałej przygody na żółto-czerwonym szlaku – relacjonuje Magdalena Pawlik-Paciorek z Klubu Kibiców (Nie)pełnosprawnych Kielce.

Kraków: – „Tydzień Bez Barier” organizowaliśmy 9 maja podczas meczu z Zagłębiem Lubin. Trójka naszych podopiecznych na wózkach z wysokości murawy z pomocą naszego wiślackiego spikera czytała skład Wisły Kraków przed meczem. Ponadto na telebimie wyświetlany był spot reklamujący naszą Fundację oraz zbiórkę publiczną, którą przeprowadziliśmy podczas następnego meczu – pisze Joanna Nawratil, prezes Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy.

Katowice:W ramach „Tygodnia bez barier” wyszliśmy na środek boiska z machajkami i naszą flagą, aby przywitać wychodzących z tunelu piłkarzy. Klubowy spiker opisał pokrótce naszą działalność – informuje z kolei Sylwia Ociepka, szefowa KKN GKS-u Katowice.

Lubin: Klub z Zagłębia Miedziowego przygotował ofertę dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów darmowego wejścia na ostatni mecz rozgrywany na stadionie przy ul. Skłodowskiej-Curie (rozesłano ją do placówek opiekuńczych, warsztatów terapii zajęciowej, fundacji, ośrodków pomocy społecznej i domów dziecka). Na koszulkach dzieci z eskorty umieszczony był napis „Tydzień Bez Barier”. W szkole integracyjnej przeprowadzone zostały warsztaty dotyczące kształtowania pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Ponadto klub ufundował nagrody podczas Regionalnego Turnieju BOCCIA z okazji Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Akcję koordynowała Maria Mielniczak (DSLO Zagłębia Lubin).

Legnica: Kibice niepełnosprawni utworzyli eskortę przed meczem Nice 1 ligi Miedź Legnica – Ruch Chorzów. Na stadionie przebywało ok 100 osób niepełnosprawnych. – Byli to nie tylko przedstawiciele organizacji działających w Legnicy i okolicach. W tym dniu wspomogły nas liczne grupy z Wrocławia, Milicza i Kamiennej Góry – opisuje Wiktor Czepułkowski, prezes KKN Miedzi Legnica.

Milicz: Klub Kibiców Niepełnosprawnych Milicz, KS Barycz Milicz i Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w ramach „Tygodnia Bez Barier” zorganizowali piknik integracyjny przy okazji meczu A-klasy: Barycz Milicz – Orla Korzeńsko. Eskortę meczową utworzyły osoby z niepełnosprawnościami, które wyprowadziły piłkarzy oraz sędziów na środek boiska. Cała kolumnę prowadził Orzeł Ślązak, oficjalna maskotka Śląska Wrocław. W trakcie trwania pikniku była okazja do udziału w rozgrywkach bocci, nad którą nadzór sprawowali instruktorzy z MSPDiON. Dla wszystkich smakoszy potraw z grilla, serwowana była kiełbasa, którą przyrządzili pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miliczu. – Wśród gości, którzy odwiedzili piknik integracyjny można było spotkać m.in.: Pawła Parusa, pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych, Michała Fitasa, prezesa FKN, Sławomira Jachimowskiego, wiceprezesa Fundacji Aleja Gwiazd, Ryszarda Lecha, prezesa KS Barycz Milicz czy Alicję Szatkowską, prezes MSPDiON. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem środowiska osób z niepełnosprawnościami i po zakończeniu meczu zabawa trwała jeszcze w najlepsze. Gorąco dziękujemy wszystkim wolontariuszom, sponsorom i ludziom z wielkim sercem, którzy włączyli się w organizację pikniku integracyjnego. Po raz kolejny pokazaliśmy, że na Dolny Śląsku bariery nie istnieją – podsumowuje Marcin Folmer, szef KKN Milicz.

Tychy: W meczu GKS Tychy – Raków Częstochowa uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi wraz z rodzicami i opiekunami. Akcję koordynował Ireneusz Ruchała, DSLO GKS-u i wiceprezes Stowarzyszenia Kibiców Tyskich. – Dzieci zaangażowały się aktywnie w kibicowanie naszej drużynie. Bawiły się wspólnie ze swoimi rodzicami i opiekunami mając niepowtarzalną okazję spędzenia wspólnie popołudnia w gronie swoich kolegów. Obecność na stadionie dostarczyła im nowych doświadczeń życiowych i społecznych. Bardzo dziękujemy Panu Ireneuszowi Ruchale za tyle pozytywnych i radosnych przeżyć – pisali w podziękowaniach dzieci i rodzice.

Wrocław: 1074 kibiców z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami oglądało 12 maja 2018 roku z trybun Stadionu Wrocław mecz Śląska z Piastem Gliwice. To nowy rekord świata! Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, WKS Śląsk Wrocław i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu zorganizowali historyczne wydarzenie. Akcja miała na celu ściągnięcie jak największej liczby kibiców z niepełnosprawnościami na mecz piłki nożnej. Dotychczasowy rekord takich fanów na spotkaniu piłkarskim wynosił 1005 osób, a ustanowiony został podczas meczu… Śląska z Lechią Gdańsk, w kwietniu 2015 roku. – Do akcji włączyły się organizacje pozarządowe i instytucje zrzeszające osoby z niepełnosprawne z całego Dolnego Śląska. Z serca im za to dziękujemy! – komentuje Paweł Parus, prezes Stowarzyszenia KKN. Ponadto w asyście wyprowadzającej piłkarzy uczestniczyły osoby z niepełnosprawnościami, a całą akcję podsumowano na pomeczowej konferencji prasowej.

Zabrze:Na stadionie Górnika piłkarzy wyprowadzał Paweł, jeden z naszych najmłodszych członków, a w tradycyjnym konkursie rzutów karnych w przerwie meczu brali udział niepełnosprawni kibice. Koledzy z grupy Ultras zrobili dla nas specjalny transparent, a klubowa telewizja nagrała krótki materiał z akcji. Dodatkowo nasz spiker, Bartek Perek, barwnie opowiadał o całej akcji i naszym stowarzyszeniu przed meczem i w jego przerwie – relacjonuje Adam Roczniok – prezes KKN Górnika Zabrze.

Scroll to Top
Skip to content