Jeśli ktoś miał wątpliwości czemu ma służyć założenie Federacji Kibiców Niepełnosprawnych miniony tydzień powinien go takich dylematów pozbawić.

Trzy mecze, przy okazji których zorganizowane zostały oddolne inicjatywy różnorakich spotkań, w jakich uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających niepełnosprawnych fanów. Po kolei.

16 marca na stadion Legii Warszawa przyjechali kibice z niepełnosprawnościami zrzeszeni w Klubie Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław (37 osób, w tym 15 z Milicza).

Sprawa mogłaby się wydawać zupełnie bezbarwna, bowiem trudno zliczyć, która to już wizyta fanów z KKN w stolicy. Obie ekipy utrzymują kontakty i współorganizują wizyty niepełnosprawnych gości na swoich obiektach. Tym razem urodził się jednak pomysł rozszerzenia udziału w meczu ligowym o dodatkowy komponent, jakim była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z pozoru nic trudnego, wystarczy przecież kupić bilety. Może jednak już dziwić fakt, że do muzeum kibiców Śląska zaprosili fani Legii Warszawa. Zorganizowali darmowe wejście i przewodnika, który nie dość, że miał ogromną wiedzę, to w dodatku swoją pracę wykonywał z niezwykłą pasją. Po meczu miała miejsce tradycyjna wymiana podziękowań. Tym razem nie dotyczyły one tylko przyjęcia na trybunach. Szef stowarzyszenia z Wrocławia dziękował za lekcje w muzeum, zaś Warszawiacy za chęć angażowania się bolesną, aczkolwiek dumną historię stolicy i naszego kraju.

Drugą odsłoną relacji pomiędzy organizacjami zrzeszającymi niepełnosprawnych kibiców był wyjazd na mecz Austria-Polska do Wiednia.

Na sektorach dedykowanych osobom borykającym się z dysfunkcjami przeważali Polacy! Największą grupą przyjechali Wrocławianie (22 osoby). Liczną, bo liczącą 8 głów ekipę stanowili kibice zrzeszeni w Klubie Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego Arki. Na trybunach znaleźli się także sympatycy z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych GKS-u Katowice. Kilka osób przyjechało z miejscowości nie posiadających zorganizowanych struktur kibiców niepełnosprawnych. Wspólne dopingowanie Polaków łączyło, a kuluarowe rozmowy służyły wymianie informacji i rozwojowi. Wizyty na stadionach w Europie pozwalają też przekonać się, że nasze polskie standardy wypracowane wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej to jakość najwyższa, godna naśladowania nawet w tak rozwiniętych krajach, jak Austria. Ale ta wiedza nie ma służyć popadaniu w hurraoptymizm lecz konsekwentnej pracy nad tym, aby jak najwięcej organizacji działało dla niepełnosprawnych fanów i wspierało naszą federację w dalszym rozwoju. Warto przypomnieć, że wypracowaliśmy już wspólnie wiele narzędzi, takich jak: Easy Access czy audiodeskrypcja. Wciąż trzeba jednak przekonywać, że stadion to świetne miejsce na integrację i przede wszystkim bezpieczne. Samo wprowadzenie narzędzi i usług nie wystarczy, by zapełnić miejsca dla osób z niepełnosprawnościami na nowoczesnych obiektach sportowych. Do tego potrzebna jest nasza wspólna praca.

Preludium współpracy pomiędzy organizacjami kibiców niepełnosprawnymi było z całą pewnością niedzielne spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie o punkty w eliminacjach mistrzostw Europy: Polska-Łotwa.

Przed meczem fani Śląska Wrocław i GKS-u Katowice wspierani reprezentantami SKN Niepełnosprawni Fanatycy Legii urządzili sobie spacer po Warszawie śladami Powstania Warszawskiego. Lekcja geografii połączona z historią była świetną formą rozrywki przedmeczowej. Po spacerze do ekip dołączyli kibice Korony zrzeszeni w Klubie Kibiców (Nie)Pełnosprawnych Kielce bazującym na Fundacji Dogadanka. Zbyt wiele czasu na rozmowy nie było, ale wspólny posiłek był przyjemnym elementem integracji i możliwością rozmów. Na stadionie do wspomnianych reprezentacji dołączyli także kibice Arki Gdynia, Jagiellonii Białystok i Hetmana Zamość. Trzeba zaznaczyć, że w imponującej liczbie kibiców niepełnosprawnych z Wrocławia (35 osób) była solidna grupa świetnie zorganizowanej ekipy KKN Milicz, kibicująca na co dzień Śląskowi Wrocław.

Okazuje się, że przedstawiciele ekip zrzeszających kibiców z dysfunkcjami znajdowali się nie tylko dla trybunach. Na murawie obsługę fotograficzną prowadzili dwaj nasi koledzy: Marcin Folmer i Paweł Lipnicki – zaangażowani w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia byli także kierowcami busów. Dzięki ich pracy możemy zaprosić do obejrzenia galerii zdjęć z wymienionych wyżej wydarzeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne mecze i możliwości spotkań. Głęboko wierzymy, że wspólnymi siłami będziemy rozwijać wszystkie zrzeszone w FKN organizacje, a ich potencjał wykorzystywać do tworzenie przestrzeni spotkań dla jak największej liczby niepełnosprawnych kibiców w całym kraju. W końcu Łączy nas piłka!!!

PP

Zachęcamy do obejrzenia naszych galerii zdjęć.

Scroll to Top
Skip to content