Dla nas nie ma barier!

Jeśli ktoś miał wątpliwości czemu ma służyć założenie Federacji Kibiców Niepełnosprawnych miniony tydzień powinien go takich dylematów pozbawić.

Trzy mecze, przy okazji których zorganizowane zostały oddolne inicjatywy różnorakich spotkań, w jakich uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających niepełnosprawnych fanów. Po kolei.

16 marca na stadion Legii Warszawa przyjechali kibice z niepełnosprawnościami zrzeszeni w Klubie Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław (37 osób, w tym 15 z Milicza).

Sprawa mogłaby się wydawać zupełnie bezbarwna, bowiem trudno zliczyć, która to już wizyta fanów z KKN w stolicy. Obie ekipy utrzymują kontakty i współorganizują wizyty niepełnosprawnych gości na swoich obiektach. Tym razem urodził się jednak pomysł rozszerzenia udziału w meczu ligowym o dodatkowy komponent, jakim była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z pozoru nic trudnego, wystarczy przecież kupić bilety. Może jednak już dziwić fakt, że do muzeum kibiców Śląska zaprosili fani Legii Warszawa. Zorganizowali darmowe wejście i przewodnika, który nie dość, że miał ogromną wiedzę, to w dodatku swoją pracę wykonywał z niezwykłą pasją. Po meczu miała miejsce tradycyjna wymiana podziękowań. Tym razem nie dotyczyły one tylko przyjęcia na trybunach. Szef stowarzyszenia z Wrocławia dziękował za lekcje w muzeum, zaś Warszawiacy za chęć angażowania się bolesną, aczkolwiek dumną historię stolicy i naszego kraju.

Drugą odsłoną relacji pomiędzy organizacjami zrzeszającymi niepełnosprawnych kibiców był wyjazd na mecz Austria-Polska do Wiednia.

Na sektorach dedykowanych osobom borykającym się z dysfunkcjami przeważali Polacy! Największą grupą przyjechali Wrocławianie (22 osoby). Liczną, bo liczącą 8 głów ekipę stanowili kibice zrzeszeni w Klubie Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego Arki. Na trybunach znaleźli się także sympatycy z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych GKS-u Katowice. Kilka osób przyjechało z miejscowości nie posiadających zorganizowanych struktur kibiców niepełnosprawnych. Wspólne dopingowanie Polaków łączyło, a kuluarowe rozmowy służyły wymianie informacji i rozwojowi. Wizyty na stadionach w Europie pozwalają też przekonać się, że nasze polskie standardy wypracowane wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej to jakość najwyższa, godna naśladowania nawet w tak rozwiniętych krajach, jak Austria. Ale ta wiedza nie ma służyć popadaniu w hurraoptymizm lecz konsekwentnej pracy nad tym, aby jak najwięcej organizacji działało dla niepełnosprawnych fanów i wspierało naszą federację w dalszym rozwoju. Warto przypomnieć, że wypracowaliśmy już wspólnie wiele narzędzi, takich jak: Easy Access czy audiodeskrypcja. Wciąż trzeba jednak przekonywać, że stadion to świetne miejsce na integrację i przede wszystkim bezpieczne. Samo wprowadzenie narzędzi i usług nie wystarczy, by zapełnić miejsca dla osób z niepełnosprawnościami na nowoczesnych obiektach sportowych. Do tego potrzebna jest nasza wspólna praca.

Preludium współpracy pomiędzy organizacjami kibiców niepełnosprawnymi było z całą pewnością niedzielne spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie o punkty w eliminacjach mistrzostw Europy: Polska-Łotwa.

Przed meczem fani Śląska Wrocław i GKS-u Katowice wspierani reprezentantami SKN Niepełnosprawni Fanatycy Legii urządzili sobie spacer po Warszawie śladami Powstania Warszawskiego. Lekcja geografii połączona z historią była świetną formą rozrywki przedmeczowej. Po spacerze do ekip dołączyli kibice Korony zrzeszeni w Klubie Kibiców (Nie)Pełnosprawnych Kielce bazującym na Fundacji Dogadanka. Zbyt wiele czasu na rozmowy nie było, ale wspólny posiłek był przyjemnym elementem integracji i możliwością rozmów. Na stadionie do wspomnianych reprezentacji dołączyli także kibice Arki Gdynia, Jagiellonii Białystok i Hetmana Zamość. Trzeba zaznaczyć, że w imponującej liczbie kibiców niepełnosprawnych z Wrocławia (35 osób) była solidna grupa świetnie zorganizowanej ekipy KKN Milicz, kibicująca na co dzień Śląskowi Wrocław.

Okazuje się, że przedstawiciele ekip zrzeszających kibiców z dysfunkcjami znajdowali się nie tylko dla trybunach. Na murawie obsługę fotograficzną prowadzili dwaj nasi koledzy: Marcin Folmer i Paweł Lipnicki – zaangażowani w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia byli także kierowcami busów. Dzięki ich pracy możemy zaprosić do obejrzenia galerii zdjęć z wymienionych wyżej wydarzeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne mecze i możliwości spotkań. Głęboko wierzymy, że wspólnymi siłami będziemy rozwijać wszystkie zrzeszone w FKN organizacje, a ich potencjał wykorzystywać do tworzenie przestrzeni spotkań dla jak największej liczby niepełnosprawnych kibiców w całym kraju. W końcu Łączy nas piłka!!!

PP

Zachęcamy do obejrzenia naszych galerii zdjęć.

Scroll to Top
Skip to content