Audiodeskrypcja na meczach reprezentacji Polski

Na dostępność piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnościami składa się wiele obszarów. Poza architekturą to także usługi pomagające zrozumieć, co dzieje się na murawie i trybunach. Takiego wsparcia potrzebują przede wszystkim osoby z dysfunkcjami wzroku – niewidomi i słabowidzący. Dla kibiców z takimi niepełnosprawnościami od kilku lat dostępna jest specjalna forma komentarza – audiodeskrypcja. Obecna coraz częściej na polskich stadionach i halach sportowych pozwala na przeżywanie osobom niewidomym sportowych emocji wśród innych kibiców. Audiodeskrypcja to specyficzny rodzaj relacji, w sposób obrazowy opisujący to, co dzieje się na sportowej arenie, tak, by osoby, które tego nie widzą czy niedowidzą, miały możliwość dokładnie wyobrazić sobie co aktualnie dzieje się na sportowej arenie. Co ciekawe, audiodeskrypcja jest także dużym ułatwieniem dla każdego kibica, który stawia debiutanckie kroki w świecie sportu lub przychodzi na mecz po raz pierwszy. Sprawozdawcy prowadzący relację audiodeskrypcją z pewnością pomogą takiemu kibicowi zrozumieć i profesjonalnie odczytać co dzieje się na boisku.

Polski Związek Piłki Nożnej i Federacja Kibiców Niepełnosprawnych 2 lata temu nawiązały współpracę z Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”. Jej owocem jest realizacja usługi audiodeskrypcji podczas każdego meczu reprezentacji Polski rozgrywanym w naszym kraju. Co ważne, w ślad za tym w sprzedaży pojawił się rozszerzony pakiet biletów dla osób z innymi dysfunkcjami niż ruchowa, dzięki czemu także osoby z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu czy intelektualnymi mogą zakupić bilety w preferencyjnych cenach. Obecnie PZPN na każdy mecz kadry dystrybuuje około 400 biletów dla osób z różnorakimi niepełnosprawnościami i opiekunów. W październiku usługa audiodeskrypcji zyskała jeszcze bardziej dostępny wymiar. Już nie tylko na stadionie za pośrednictwem fal radiowych, ale także w domu, przy pomocy komputera czy telefonu można wysłuchać komentarza audiodeskrypcyjnego. Taka możliwość znacznie zwiększa zasięg tej usługi, a w czasach epidemii nabiera szczególnej wartości.

Pierwsze trzy tego typu transmisje na kanale YouTube „Łączy nas piłka” odbyły się w październiku 2020 roku:

7 października 2020 roku podczas meczu Polska – Finlandia w Gdańsku po raz pierwszy audiodeskrypcja była dostępna także w internecie. Na żywo komentarz śledziło ok. 450 osób niewidomych i niedowidzących, a transmisja doczekała się 9000 wyświetleń na platformie Youtube.

11 października audiodeskrypcji meczu Polska – Włochy w Gdańsku słuchało na żywo nawet 750 osób, zaś komentarz na Youtube został wyświetlony łącznie 16 700 razy.

3 dni później we Wrocławiu odbył się mecz Polska – Bośnia i Hercegowina. Z transmitowanej za pośrednictwem kanału Łączy Nas Piłka usługi korzystało online 620 osób, a łącznie odnotowano 11.900 wyświetleń materiału na Youtube. Do statystyk nie wliczane są odsłuchy radiowe z samego stadionu, a należy podkreślić, że we Wrocławiu audiodeskrypcja jest bardzo popularna.

Jeśli chcecie Państwo usłyszeć, na czym polega usługa audiodeskrypcji, zachęcamy do wysłuchania skrótu sprawozdania z meczu Polska – Finlandia: https://youtu.be/1xW_ylZWTcQ

Środowisko kibiców z niepełnosprawnościami z utęsknieniem czeka na kolejne mecze reprezentacji. W listopadzie 2020 roku odbędą się one bez udziału publiczności. Tym bardziej, zwłaszcza w środowisku osób z dysfunkcjami wzroku, należy rozpowszechniać informacje o możliwości odbioru meczów reprezentacji Polski w internecie. Zachęcamy do tego w myśl idei, że Łączy nas piłka!

Scroll to Top
Skip to content