1 września rusza piąta edycja „Stadiony Bez Barier”

„Stadiony Bez Barier”

 1 września 2023 roku rozpocznie się piąta edycja akcji „Stadiony Bez Barier”. W jej organizację zaangażowanych będzie: kilkanaście organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami w całej Polsce, kluby grające w rozgrywkach na szczeblu centralnym, Polski Związek Piłki Nożnej, Ekstraklasa SA oraz koordynująca całość Federacja Kibiców Niepełnosprawnych. Wydarzenie to odbędzie się w dniach: 1.09.2023r. – 18.09.2023r. (odpowiednio 7 i 8 kolejka PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1.Liga oraz mecz reprezentacji Polski z Wyspami Owczymi 7 września 2023 roku).

Nasza akcja ma podkreślić istotę uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskich w Polsce oraz zachęcić kolejne osoby z różnorakimi dysfunkcjami do wyjścia z domu i wizyt na polskich stadionach. Ma także wesprzeć nowe organizacje pozarządowe w tworzeniu dostępności stadionów wolnych od barier.

Kluby będą podejmować działania promujące dostępność, a podczas akcji podkreślać otwartość i potrzebę uczestnictwa osób ze szczególnymi potrzebami, np. osób z niepełnosprawnościami, w meczach piłki nożnej. Takimi działaniami mogą być: krótki materiał wideo z zaproszeniem grupy osób z niepełno-sprawnościami na mecz, hashtag w mediach społecznościowych (#StadionyBezBarier), zaproszenie na stadion podopiecznych miejscowych ośrodków i organizacji działających w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej czy realizacja audiodeskrypcji dla osób z dysfunkcjami wzroku. Wachlarz możliwości jest szeroki i każdy z klubów może podjąć dowolne działanie na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami.

Głównym celem akcji „Stadiony Bez Barier” jest promocja polskiej piłki nożnej, klubów i stadionów jako miejsc bezpiecznych i otwartych dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia, dysfunkcji czy specjalnych potrzeb. Wierzymy, że przyniesie ona zaangażowanym w jej organizacje stronom satysfakcję, radość,
i co najważniejsze – zachęci kibiców z niepełnosprawnościami do regularnego uczestnictwa w meczach piłki nożnej w Polsce.

Ogólnopolska Federacja Kibiców Niepełnosprawnych powstała w 2016 roku. Zrzesza w swoich strukturach 21 stowarzyszeń i fundacji, które działają na rzecz kibiców z niepełnosprawnościami w Polsce. Naszym głównym celem jest profesjonalizacja działań kibiców z niepełnosprawnościami oraz ich jak najbardziej aktywne uczestnictwo w meczach piłkarskich. W porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Nożnej jedenastokrotnie współorganizowaliśmy warsztaty dla klubowych asystentów ds. kibiców niepełnosprawnych (DSLO). Corocznie spotykamy się z delegatami i kierownikami bezpieczeństwa, aby wspólnie rozmawiać o potrzebach kibiców z niepełnosprawnościami. Współtworzymy także usługi związane z dostępnością np. audiodeskrypcją na polskich stadionach oraz na meczach reprezentacji Polski.  Federacja Kibiców Niepełnosprawnych jest oficjalnym partnerem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kontakt:
biuro@federacjakn.pl
tel. Michał Fitas, 792 93 00 94

Scroll to Top
Skip to content